Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny
Założycielka Zgromadzenie Powołanie Wydarzenia Kontakt
wydarzenia - rok 2007
wydarzenia - rok 2006
wydarzenia - rok 2005
wydarzenia - rok 2004
Wydarzenia

VII Ekumeniczne Dni Rekolekcyjno - Poznawcze w Białymstoku
6-9.07.2007 r.


       VII Ekumeniczne Dni Rekolekcyjno-Poznawcze odbywały się w Białymstoku od 6 do 9 lipca 2007 r. pod hasłem: "Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu" (1 Kor 1, 26). Powołani do jedności w wierze i miłości. Uczestniczyło w nich około 30 osób; oprócz białostoczan i mieszkańców okolicznych miejscowości przyjechali goście z Kielc, Warszawy, Wrocławia oraz Łomży. Pod duchową opieką siostry Doroty Duszyk i księdza Marka Rudź mogliśmy, niektórzy już po raz kolejny, w spotkaniach, rozmowach i modlitwie ze śpiewami z Taizé zbliżyć się do trudnego zagadnienia jedności wśród chrześcijan.
       W tym roku, podobnie jak bywało w latach ubiegłych, wiele uwagi zostało poświęcone prawosławiu. W sobotę 7. lipca odwiedziliśmy cerkiew p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. Świątynia już z daleka przykuwa wzrok unikalnym, bizantyjsko-gotyckim stylem. Przewodnik opowiedział nam szczegółowo jej historię oraz dzieje pobliskich zabudowań należących do Męskiego Monasteru Zwiastowania N.M.P. i Św. Jana Teologa. Zaraz potem udaliśmy się do Muzeum Ikon, gdzie wspaniałe dzieła sztuki (a raczej: myśli) religijnej, chóry cerkiewne oraz interesujące opowiadania pani przewodnik złożyły się na niesamowity, choć wciąż na pewno niedopowiedziany obraz duchowości prawosławnej.
       Następnego dnia, w niedzielę 8. lipca, mieliśmy okazję jeszcze bardziej się do niej przybliżyć dzięki uczestniczeniu w Boskiej Liturgii w cerkwi św. Ducha, obecnie największej świątyni prawosławnej w Polsce i jednej z największych cerkwi w Europie. Zachwycił nas nie tylko ogrom i majestatyczność świątyni, ale także niezwykłe bogactwo w znacznej części śpiewanej liturgii, w której mogliśmy zauważyć wiele elementów wspólnych z Eucharystią sprawowaną w kościołach rzymskokatolickich. Kilka godzin później udaliśmy się na Mszę Świętą, podczas której wysłuchaliśmy słów dotyczących chrześcijańskiego powołania skierowanych do nas przez pastora z Kościoła Ewangelicko -Augsburskiego ks.Tomasza Wigłasz
       W czasie dni rekolekcyjno-poznawczych mogliśmy również spotykać się na rozmowy we własnym gronie. W sobotnie popołudnie dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami związanymi z działalnością na rzecz ekumenizmu w najbliższym otoczeniu. To, co usłyszeliśmy od siebie nawzajem, było niezwykle budujące. Przekonaliśmy się, jak wiele można zrobić, by lepiej poznać inne wyznania chrześcijańskie i nawiązać z nimi kontakt.
       Ukazujące "ekumenizm w praktyce" Dni Rekolekcyjno-Poznawcze w Białymstoku, na ziemi różnorodnych kultur, są właśnie przykładem podobnego działania. Obecność na nich osób zaangażowanych z ogromnym poświęceniem w dzieło zbliżania wyznawców różnych odłamów chrześcijaństwa budzi nadzieję na zaistnienie upragnionej przez wielu jedności w takiej postaci, jakiej chce Bóg, choć ludzie teraz nie do końca potrafią ją sobie wyobrazić.


Agnieszka Jaranowska


   Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny - WYDARZENIA - JUBILEUSZ ZGROMADZENIA Powrót na górę strony