Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny
Założycielka Zgromadzenie Powołanie Wydarzenia Kontakt
historia
duchowość
formacja
wspólnoty, adresy
działalność apostolsko-misyjna
dzieła
ośrodek ekumeniczny
Rodzina Misyjna bł. Bolesławy
rekolekcje dla młodzieży
Litwa: Wilno, Ejszyszki
Włochy: Rzym, Infernetto

Delegatura Amerykańska: USA
Kankakee, Burlington, Orange Park

Delegatura Afrykańska: Kenia, Zambia, Tanzania
Kenia: Nairobi, Kanyakine, Kitathu,Subukia, Watamu, Madunguni
Tanzania: Dar es Salaam

Delegatura Wschodnia: Białoruś, Rosja
Białoruś
Rosja

Zgromadzenie

Zambia: Lusaka, Kabwe, Kapiri Mposhi

Misja w Zambii liczy 37 lat. Siostry służą Kościołowi zambijskiemu przez głoszenie Chrystusa świadectwem własnego życia, modlitwy, ofiary i pracy na rzecz najuboższych. Prowadzą:

  • szkoły zawodowe dla dziewcząt
  • przedszkola
  • "Dom Opatrzności Bożej" dla ludzi starszych i opuszczonych
  • niosą pomoc w pracy duszpasterskiej i ewangelizacyjnej
  • przygotowują rodzimych katechistów do nauczania religii
  • troszczą się o możliwość edukacji najbiedniejszych dzieci przez prowadzenie "adopcji" na odległość pomagają najbardziej potrzebującym.


Kabwe

Dom Nowicjatu

W 2003 r. formację w nowicjacie odbywa 9 sióstr z Zambii i Kenii. Siostra mistrzyni stara się kierować każdą ku głębszej przyjaźni z Chrystusem i mocno zaszczepić w ich sercach charyzmat Zgromadzenia. W ramach formacji apostolskiej siostry włączają się w spotkania parafialnych grup modlitewnych. Nowicjat trwa dwa lata. Po jego ukończeniu siostry składają pierwsze śluby zakonne i włączają się w posłannictwo Zgromadzenia. Siostry z Kenii najczęściej wracają do swojego kraju.

Szkoła Gospodarstwa Domowego - Home Craft

Dziewczęta i młode mężatki uczą się w niej szycia, różnych robót ręcznych, gotowania, prowadzenia domu, opieki nad matką i dzieckiem, ogrodnictwa, układania kwiatów, zasad higieny, a także religii i języka angielskiego. Nauczycielkami są siostry i osoby świeckie .Uczennice przyjmowane są bez względu na wyznanie. Aktualnie jest ich 36: trzynaście z nich to katoliczki, a pozostałe reprezentują 14 różnych wyznań. Na zakończenie szkoły otrzymują świadectwa upoważniające do podjęcia pracy w zakładach krawieckich, restauracjach, domach przyjmujących gości. Mogą też otwierać własne zakłady usługowe.Kapiri Mposhi

To małe miasteczko znajdujące się w odległości 60 km od Kabwe. Coraz prężniej rozwijają się w nim dzieła Zgromadzenia służące mieszkańcom całej okolicy.

Podobnie jak w Kabwe jest tu Szkoła Home Craftu. Ponadto istnieje przedszkole wychowujące ponad 200 dzieci różnych wyznań. Dzieci przebywają w nim od godz. 8.00 do 12.00. Każde z nich przynosi z domu coś do jedzenia.

Od 2001 roku siostry rozpoczęły prowadzenie szkoły podstawowej. Są w niej aktualnie pierwsze i drugie klasy liczące łącznie ponad 150 dzieci. Co roku liczba uczniów wzrasta, siostry więc planują budowę szkoły.

Wielką radością tak dla mieszkańców jak i dla sióstr jest otwarcie przez władze miasta szkoły podstawowej w najbiedniejszym osiedlu Kapiri Mposhi. Ponad 300 dzieci z osiedla może tu korzystać z nauki. Jedna z sióstr czuwa nad działalnością szkoły i dobudową nowych pomieszczeń klasowych.

W życie parafii siostry włączają się poprzez prowadzenie grup parafialnych.


Lusaka

W biednej dzielnicy stołecznego miasta znajduje się najmłodsza historycznie wspólnota, istniejąca od 1994 r. Obiektem pierwszej troski sióstr jest tu Dom Opatrzności Bożej, w którym oprócz 20 osób starszych mieszka 13 osieroconych lub bezdomnych dzieci. Dla nich są: piękny ogród, grota Niepokalanej, kaplica i otwarte serca sióstr.

Jedna z sióstr jest nauczycielką w szkole podstawowej dla biednych dzieci i odpowiada za całą jej działalność. Na początku nauka w tej szkole odbywała się dosłownie pod gołym niebem- trzy ściany, bez dachu, bez stolika i ławek. Cały ekwipunek pomocy do przeprowadzenia lekcji siostra woziła codziennie ze sobą na taczce. Dokładnie wyglądało to tak: wpierw nim siostry wróciły ze Mszy Świętej, gromadka chłopców czekała u drzwi, żeby siostra nie pchała taczki sama. Tak samo wyglądał powrót ze szkoły. Chłopcy z własnej inicjatywy, wdzięczni za możliwość uczenia się (często mocno przerośnięci), organizowali się dyżurami, żeby doprowadzić siostrę do szkoły i odprowadzić do domu.

Siostry zamierzają zorganizować punkt edukacji najbiedniejszych maluchów we własnym ogrodzie, "pod drzewem", żeby następnie, z pomocą ludzi rozumiejących tę potrzebę wznosić budynek szkolny, siłą zjednoczonych serc czujących po bratersku. Takich dzieci, które się nie uczą jest bardzo, bardzo dużo w dzielnicy Chawama.

Siostry odwiedzają ludzi chorych i starszych w ich domach. Z wielką miłością i radością roznoszą dla nich Komunię świętą, niosą pocieszenie i nadzieję.Z listu siostry Judyty do przyjaciół misji

Bóg zapłać Kochani Wam Wszystkim, którzy modlicie się za nas każdego dnia. Bez modlitwy byłoby trudno trwać. Bóg zapłać również tym, którzy wspierają nas materialnie. Jedna i druga pomoc jest potrzebna, by choć trochę ulżyć umęczonemu człowiekowi, w którym cierpi Chrystus. Co u nas? Pora deszczowa dobiega końca. W naszym osiedlu Chawama zanotowano już 17 przypadków cholery. W domu Opatrzności Bożej mamy 20 staruszków do opieki i około 30 starszych ludzi z osiedla, którzy potrzebują pomocy. Trudno mówić o miłości Bożej, jeśli człowiek wyczerpany jest do ostateczności, trzeba zapewnić to minimum, by chciał słuchać o Bogu. Nie wszyscy są wierzący, mieszanina wyznaniowa, ale staramy się kochać każdego nie robiąc różnicy. Chrystus wciąż umiera i cierpi w umęczonym bliźnim, chorym na AIDS, gruźlicę, malarię, wykorzystywanym przez kraje bogate.

Żeby mieć środki utrzymania dla tych staruszków mamy farmę kur. Nie mamy żadnych stałych dotacji, więc trzeba jakoś radzić.

Dzisiaj zabieram do szpitala naszego nowego dziadka, który nazywa się Abraham, a został wczoraj do nas przywieziony na taczce. Brudny, śmierdzący, z ogromną raną na stopie, którą ma od 2 lat. Rana bardzo głęboka, przewiązana brudną szmatą. Po kąpieli w ciepłej wodzie, po wymoczeniu rany Abraham poczuł się jak niemowlę. Nigdy nie zapomnę jego wdzięcznego uśmiechu. Uśmiechał się jak niemowlę na widok swej matki.

s. Judyta BożekSiostry w Zambii.
Siostry w Zambii.

Lusaka - Siostra Dariana z dziećmi.
Lusaka - Siostra Dariana z dziećmi.

Praca w przedszkolu
Praca w przedszkolu.

Najpewniejszy środek lokomocji.
Najpewniejszy środek lokomocji.

Słówko do mikrofonu.
Słówko do mikrofonu.

s.Angelika z uczniami.
s. Angelika z uczniami.

s.Ernesta z dziećmi.
s.Ernesta z dziećmi

S.Judyta ze swoim podopiecznym.
S.Judyta ze swoim podopiecznym.

S.Tarsycja podczas lekcji gotowania w szkole zawodowej.
S.Tarsycja podczas lekcji gotowania w szkole zawodowej.


   Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny - ZGROMADZENIE - ZAMBIA: KABWE, KAPIRI, LUSAKA Powrót na górę strony