Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny
Założycielka Zgromadzenie Powołanie Wydarzenia Kontakt
wydarzenia - rok 2007
wydarzenia - rok 2006
wydarzenia - rok 2005
wydarzenia - rok 2004
Wydarzenia

Na Jubileuszowym szlaku - u stóp Jasnogórskiej PaniPrzeżywamy Rok Dziękczynienia w naszym Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Pisałyśmy już o świętowaniu w Mohylewie nad Dnieprem, na białoruskiej ziemi. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 20 listopada 2005 roku w Katedrze Św. Floriana w Warszawie na Pradze oraz 29 stycznia 2006 roku w Białymstoku, gdzie ostatnie dziesięć lat spędziła bł. Bolesława.
W przeżywaniu Jubileuszu nie mogło zabraknąć pobytu w Domu Matki, u Tej, która jest naszą Panią i Królową. Drogę wskazała nam sama bł. Bolesława. Ona mówiła do sióstr, by Matce Bożej oddawały swe serca, by prosiły o opiekę i pomoc w pracy wewnętrznej nad własnym uświęceniem oraz, by Jej zawierzały wszystkie swe prace apostolskie.
Dnia 24 marca 2006 roku, w Wigilię uroczystości Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny zgromadziły się Siostry, wraz ze Wspólnotą Rodziny Misyjnej bł. Bolesławy u Tronu Królowej Polski, by wspólnie przeżyć nocne czuwanie i dokonać Aktu Zawierzenia Matce Bożej. Przybyły licznie Siostry z całej Polski oraz przedstawicielki ze Wschodu i Afryki. W sumie było około stu sióstr. Byli członkowie Rodziny Misyjnej z Białegostoku, Komorowa, Mławy, Legionowa, Ciechanowa, Reszla i Chełmna. Łącznie w czuwaniu uczestniczyło około 400 osób. Z Mławy wraz z siostrami pojechała grupa 52-osobowa.
Czuwanie rozpoczęło się Apelem o godz. 21.00. Na zakończenie Apelu chór złożony z 20 sióstr zaintonował pieśń o Najświętszej Rodzinie. Matka Generalna Bożena Fornalczyk powitała zebranych, następnie wysłuchaliśmy konferencji ks. proboszcza Jacka Tomkiela z Białegostoku z parafii bł. Bolesławy Lament. Mówił on o roli Maryi w dążeniu do świętości według myśli i wskazań bł. Bolesławy. Przed Mszą świętą trwaliśmy na wspólnej adoracji i uwielbieniu Jezusa wraz z Jego Matką. O północy rozpoczęła się uroczysta Msza święta, z bogatą oprawą liturgiczną i śpiewem chóru sióstr. Homilię wygłosił ksiądz dr Grzegorz Tworzewski, kapłan diecezji toruńskiej, były misjonarz z Zambii, od lat zaprzyjaźniony ze Zgromadzeniem. W to Święto Zwiastowania, mówił, wpatrujemy się w Maryję służącą Jezusowi i wypełniającą Jego wolę, ale także w pierwszą misjonarkę świata. Błogosławiona Bolesława wpatrzona w Maryję, za Nią powtarzała Bogu swe Fiat na chwile radosne, ale i na momenty bardzo trudne, gdy doświadczała niszczenia swego dzieła poprzez wojny. Takiego bezgranicznego zawierzenia uczyła swe siostry. Dzisiejszy Jubileusz jest znakiem, że Zgromadzenie nie sprzeciwiło się jej nauce.
Podczas Mszy świętej Matka Generalna przyjęła 23 nowych członków Rodziny Misyjnej wręczając im Dyplomy. W procesji z darami Siostry i Rodzina Misyjna przynieśli symboliczne dary. Jedna z Sióstr przyniosła dar dla Matki Bożej - srebrny ryngraf, który przedstawiał herb naszego Zgromadzenia z symbolicznymi literkami: JMJ (Jezus, Maryja, Józef). Warto dodać, że ten przepiękny ryngraf wykonany został w Mławie w zakładzie państwa Orkwiszewskich.
Mając w sercach Jezusa, po Komunii świętej, Siostry wraz z Rodziną Misyjną zawierzyły siebie Matce Bożej. Wierzymy, że Maryja poprowadzi nas bezpiecznie po drogach codzienności w dalsze lata posługi Kościołowi. Nauczy nas, jak kochać prawdziwie, jak odnajdywać, pojednywać i odważnie rozwijać to, co łączy, byśmy skutecznie przyczyniali się do jedności Kościoła świętego.
Razem z nami czuwały najmłodsze Siostry - nowicjuszki. One to przedstawiły Misterium o bł. Bolesławie. Po wspólnym Różańcu były jeszcze świadectwa - dziękczynienia Bogu. Za dar powołania i życia w Zgromadzeniu dziękowała siostra Dawida Wyszkowska dyrektorka naszego przedszkola integracyjnego w Lublinie. Pani Janina Michaluk z Mławy dziękowała za łaski, jakie otrzymuje poprzez trwanie we Wspólnocie Rodziny Misyjnej. Siostra Ernesta Paruch, misjonarka z Zambii, dziękowała Bogu za 34 lata pracy w Afryce. Pełna radości, uśmiechu, humoru i dowcipu ukazała, jak praca dla innych odmładza ducha. Wśród nas był ks. Jacek Tomkiel, jedyny proboszcz w Polsce Parafii bł. Bolesławy Lament. Opowiadał, jak sama bł. Bolesława troszczy się o budowę jej kościoła w Białymstoku. Na zakończenie ks. Grzegorz Tworzewski opowiedział o współpracy z Siostrami w Zambii, gdzie pracował przez 6 lat. W kraju od 1997 roku jest związany ze Wspólnotą Rodziny Misyjnej bł. Bolesławy. Prowadził rekolekcje, dni skupienia i nadal służy swym doświadczeniem misyjnym.
Klamrą spinającą poszczególne części czuwania była pieśń nocy, której nauczyły siostry nowicjuszki - Jubileusz:

"W Jubileuszu święty czas,
Bogu chwała i dzięki niech płyną.
Za lata cierpień i łask,
Za 100 lat dziejów, co nie przeminą.
Śpiewajmy Bogu tę dziękczynienia pieśń,
Za Matkę Błogosławioną,
Za Jej dzieło, za misjonarek krąg,
Za Świętą Rodzinę - Patronów..."

Także tu, na Jasnej Górze, zostały poświęcone znaczki - przypinki dla członków Rodziny Misyjnej.
Noc zakończyła się o godzinie 430. No cóż, trzeba opuszczać to piękne i jakże święte miejsce, z którego płynie pokój i siła na dalsze dni dla każdego z nas. Były to niezapomniane chwile wpatrywania się w Oblicze Matki tak z bliska, jak w domu. Z wielkim pokojem odjechaliśmy, bo wiemy, że towarzyszy nam Matczyne błogosławieństwo.

S. Róża NASKRĘT MSF


   Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny - WYDARZENIA - JUBILEUSZ ZGROMADZENIA Powrót na górę strony